FANDOM


Lucjan Mostowiak
Lucjan Mostowiak
Płeć Mężczyzna
Urodziny 19 grudnia 1934
Śmierć 25 lipca 2017
Rodzina Teodor Mostowiak (ojciec; nie żyje)
Maria Mostowiak (matka; nie żyje)
Hanna Smine (siostra; nie żyje)
Felicja (babcia ze strony matki; nie żyje)
Jan (dziadek ze strony matki; nie żyje)
Ludwik Mostowiak (Stryj)
Marta Wojciechowska (córka)
Marek Mostowiak (syn)
Małgorzata Chodakowska (córka)
Barbara Mostowiak (żona)
Łukasz Wojciechowski (wnuk)
Anna Wojciechowska (wnuczka)
Mateusz Mostowiak (wnuk)
Wojciech Chodakowski (wnuk)
Maria Rogowska (przybrana córka)
Piotr Zduński (przybrany wnuk)
Paweł Zduński (przybrany Wnuk)
Maria Zduńska (przybrana wnuczka; nie żyje)
Barbara Rogowska (przybrana wnuczka)
Natalia Mostowiak (przybrana wnuczka)
Urszula Mostowiak (przybrana wnuczka)
Zofia Warakomska (przybrana wnuczka)
Przydomek Lucek
Zawód Rolnik
Poza sceną
Pierwszy odcinek Odcinek 1
Ostatni odcinek 1310
Aktor Witold Pyrkosz

Lucjan Mostowiak jest fikcyjną postacią, jednym z głównych bohaterów serialu M jak miłość. W jego rolę w latach 2000-2017 wcielał się Witold Pyrkosz.

Biografia Edytuj

Lucjan jest najstarszy z rodziny Mostowiaków. Jest żonaty z Basią i ma z nią trójkę dzieci: Martę, Marka i Małgorzatę. Jest również przybranym ojcem Marii.

Osobowość Edytuj

Lucjan jest dosyć konserwatywnym człowiekiem. Nie jest zwolennikiem zmian i łatwo popada w frustrację. Mimo tego bardzo przejmuje się losem swojej rodziny i stara się rozwiązać wszelkie konflikty. Mając problemy zdrowotne, jest zmuszony do przyjmowania zastrzyków, czego bardzo nie lubi. Gdy był otwarty pub Marka, spędzał tam godziny na grze w szachy. Po zamknięciu dużo czasu spędza w domu, bądź u Kisiela.

Przeszłość Edytuj

Lucjan urodził się w Grabinie 19 grudnia 1931 roku jako syn Marii i Teodora Mostowiaków. Wychowywał się ze swoją starszą siostrą, Hanną. Gdy miał osiem lat, wybuchła wojna. Jego siostra Hanna została schwytana przez hitlerowców i wywieziona na przymusowe prace do Niemiec. Rodzina straciła z nią kontakt i nie wiedziała co się z nią stało. W 1945 roku, gdy Lucjan miał 14lat, II Wojna Światowa dobiegała końca. Pewnego dnia został zatrzymany przez Niemców. Jego ojciec, Teodor Mostowiak, musiał zapłacić żandanerii łapówkę w zamian za uwolnienie syna. Nie miał pieniędzy, dlatego ukradł je sklepikarzowi Markowskiemu, swojemu sąsiadowi. Załamany Markowski tuż po wojnie popełnił samobójstwo. Lucjan jednak, wyszedł na wolność. 

Gdy wojna dobiegła końca Lucjan i jego rodzice rozpoczeli poszukiwania Hanny. Mimo pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, poszukiwania nie przyniosły rezultatów, a Hanna została w końcu uznana za zmarłą. Lucjan bardzo to przeżył. Dziesiątki lat później okazało się, że Hanna przeżyła wojnę. Nie wróciła do kraju, gdyż otrzymała fałszywą informację, że jej rodzina nie żyje. Wyemigrowała do Stanów Zdjednoczonych, gdzie założyła rodzinę i zmarła w 1978 roku.

Gdy Lucjan był już dorosły, wraz z rodzicami prowadził gospodarstwo rolne. Przyjaźnił się z sąsiadem w swoim wieku, Zenonem Łagodą. z którym rywalizował o względy Barbary Wrzodak, najładniejszej dziewczyny w Grabinie. Basia jednak była zakochana w Zenonie, mimo, że ten pochodził z bardzo ubogiej rodziny. Basia zaszła z Zenonem w ciążę. Ten jednak nie chciał dziecka. Mając dość biedy, postanowił poszukać lepszego życia za oceanem. Kazał Barbarze usunąć ciążę i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Lucjan zaopiekował się dziewczyną. Ta postanowiła urodzić dziecko Łagody. Zenon wyjechał z kraju myśląc, że jego ukochana usunęła ciążę.

Lucjan przyjął Basię do domu Mostowiaków. Jego rodzice byli temu przeciwni. Sąsiedzi i wielu mieszkańców Grabiny zastanawiało się dlaczego Lucjan chce poślubić ciężarną kobietę. Po pewnym czasie Barbara odwzajemniła uczucie Mostowiaka i wyszła za niego za mąż we wrześniu 1960 roku. Rodzice Lucjana w końcu zaakceptowali wybrankę syna i pockochali ją jak własne dziecko. W grudniu 1960 roku na świat przyszła Maria, córka Zenona. Lucjan postanowił, że będzie jej ojcem, a wraz z Barbarą ustalili, że Marysia nigdy nie dowie się kto jest jej prawdziwym ojcem. Lucjan, Barbara, Teodor i Maria mieszkali razem w Grabinie. W 1970 roku Barbara urodziła Martę, w 1978 Marka i w 1980 Małgosię, a rodzice Lucjana zmarli. W 2016 roku Barbara przyznała się swojej synowej, że w latach 60-tych wraz z mężem spodziewała się jeszcze jednego dziecka, ale ciąża została przerwana.

W 1980 roku w Grabinie doszło do tragicznego wypadku samochodowego. Samochód, w którym jechał Władysław Walisiak wraz z żoną Marią i córką Hanną uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Małżeństwo zginęło na miejscu. Przypadek sprawił, że w pobliżu znajdowali się Mostowiakowie. Lucjan wyciągnął pięcioletnią Hanię z płonącego pojazdu i uratował jej życie. Ta jedna od tego czasu była przekonana, że winę za śmierć jej rodziców ponosi właśnie Lucjan i jego żona. Postanowiła zemścić się na Mostowiakach. W wyniku akcji ratunkowej Lucjan trafił na pewien czas do szpitala. 

Fabuła Edytuj

W dniu czterdziestej rocznicy ślubu Barbary i Lucjana, do rodziny Mostowiaków dotarła informacja o powrocie Zenona Łagody do Polski. Mostowiakowie zaczęli się obawiać, że Marysia po czterdziestu latach może dowiedzieć się prawdy o swoim ojcu, że Łagoda jest jej biologicznym ojcem. Lucjan w przeciwieństwie do Barbary, akceptował rodzącą się miłość pomiędzy Małgosią, a Michałem Łagodą, synem Zenona. W niedługim czasie na światło dzienne wyszły wszystkie mroki przeszłości. Łagoda dowiedział się prawdy. Hanka Walisiak, żona syna Lucjana i Barbary, powiedziała Marysi czyją jest córką. Wkrótce Zenon zmarł na atak serca, a Maria pogodziła się z całą sytuacją, co dało kres trudnemu okresowi w życiu Mostowiaków. Marysia uznała, że jej ojcem zawsze był Lucjan.

Pewnego dnia Lucjan znalazł pamiętnik Hanki. Odkrył, że dziewczyna myśli, że to Mostowiakowie doprowadzili do wypadku, w którym zginęli jej rodzice. Domyślił się, że Hanka pobrała się z Markiem tylko po to aby zaszkodzić jego rodzinie i przejąć ich ziemię. Lucjan odwiedził dziewczynę, która zdążyła już zakochać się w innym mężczyźnie niż jej mąż, i zaproponował jej część swojej ziemi w zamian za zniknięcie z życia Mostowiaków. Lucjan przepisał swój ukochany sad Hance. Późniejsze wydarzenia spowodowały jednak, że Hanka i Marek się nie rozwiedli, a Mostowiakowie pokochali swoją synową.

Gdy Hanka zaszła w ciążę, Barbara i Lucjan postanowili przepisać swój dom w Grabinie synowi i przeprowadzić się do małego mieszkania w Gródku. Stare małżeństwo nie czuło się jednak dobrze w mieście. Lucjan tęsknił za Grabiną. Po pewnym czasie Mostowiakowie zamieszkali wraz z Małgosią i Michałem w wynajętym przez Łagodów domu. Mieszkali tam przez ponad rok. Bardzo interesowali się życiem dzieci. Po kilkunastu miesiącach, Łagodowie i Mostowiakowie musieli opuścić wynajmowany dom. Barbara i Lucjan na zaproszenie Hanki i Marka, wrócili do swojego domu w Grabinie. Zamieszkali z Markiem, Hanką oraz ich synem Mateuszem. Nadal pomagali dzieciom i wnukom.

Jakiś czas później Lucjana, który jechał szosą na rowerze, potrącił samochód. Mostowiak stracił przytomność, a sprawca wypadku uciekł z miejsca zdarzenia. Obok leżącego przy drodze mężczyzny, zatrzymał się Waldemar Jaroszy, który wezwał pomoc. Po powrocie do zdrowia, Lucjan zaczął spędzać coraz więcej czasu w pubie Marka ze swoim najlepszym przyjacielem Włodzimierzem Kisielem. Rok później Lucjan zaczął mieć kłopoty z sercem. Trafił z powodu napiętej sytuacji w domu do szpitala, ale szybko powrócił do zdrowia.

Kilka lat później Lucjan i Kisiel kupili krowę, której dali na imię Mućka. Zajmowali się nią w tajemnicy przed swoimi żonami. W opiece nad zwierzęciem pomagał im przez pewien czas bezdomny Marian. Mężczyzna okazał się oszustem. Sprzedał Mućkę i uciekł z Grabiny. Po pewnym czasie Marian wrócił kupując kolegom na przeprosiny kozę. Wkrótce okazało się, że koza również była kradziona. Bezdomny ponownie, tym razem bezpowrotnie, uciekł z Grabiny.

Pewnego dnia Lucjan wyprowadził się na pewien czas z domu i zamieszkał w Warszawie po tym jak Barbara pod wpływem emocji powiedziała, że to przez niego ich córka Małgosia jest egoistką. Małżeństwo jednak szybko się pogodziło i Lucjan wrócił do domu. W tym samym roku rodzinę Mostowiaków spotkało największe dotychczas nieszczęście. Żona ich syna, Hanna, zginęła w wypadku samochodowym. Lucjan i Barbara pomogli wnukom przetrwać ciężki okres.

Pewnego dnia do Barbary i Lucjana dotarła informacja, że siostra Lucjana, Hanna Smine, która została uznana za zmarłą podczas okupacji, przeżyła wojnę. Na domiar złego do Polski przyleciała ze Stanów Zjednoczonych wnuczka Hanny, Jane Bufford, z zamiarem dochodzenia swoich praw do majątku Mostowiaków. Dziewczyna nawiązała ciepłą relację ze swoim wujkiem, co Barbarze się nie podobało. Widząc, że wspomnienia o zmarłej siostrze, są dla Lucjana bolesne, Barbara wyrzuciła Jane z domu. Gdy okazało się, że Jane potrzebowała pieniędzy na leczenie chorej siostry, Barbara przekonała się do dziewczyny i przyjęła ją do rodziny. Gdy przez Jankę, wnuk Mostowiaków, Paweł Zduński, trafił do więzienia, Lucjan jako jedyny nie miał do niej żalu. Gdy dziewczyna naprawiła swój błąd, a Paweł wyszedł na wolność, Lucjan pozwolił jej zamieszkać w Grabinie.

Pewnego dnia Barbara wraz z wnuczką Anią wyjechała do sanatorium w Nałęczowie. Tam poznała Stanisława Sieńczyłłę, z którym szybko się zaprzyjaźniła. Lucjan był o mężczyznę zazdrosny. Odetchnął z ulgą, gdy okazało się, że Stanisławowi nie zależy na Barbarze, tylko na Cecylii Kwaśniakowej, sklepowej z Grabiny. Lucjan wraz z Kisielem pomógł Stanisławowi zdobyć serce sklepowej. Barbara i Lucjan przeżyli szok, gdy dowiedzieli się, że ich córka Małgosia zdradziła męża, z Michałem Łagodą, swoim pierwszym mężem. Jeszcze większym ciosem dla nich była informacja, że ich córka zaszła z Łagodą w ciążę. Lucjan początkowo zapowiedział, że dziecko Łagody nie będzie członkiem jego rodziny. Postanowił nie rozmawiać z córką. Po pewnym czasie jednak zadzwonił do córki i powiedział jej, że bez względu na jej życiowe decyzje, których nie popiera, zawsze będzie ją kochał.

W 2017 roku Lucjan trafił do szpitala. Powodem była konieczność przeprowadzenia badań kontrolnych. Niestety niektóre wyniki były złe, lekarze ze względu na skoki ciśnienia kazali Lucjanowi zostać w szpitalu. Po kilku dniach szpital telefonicznie poinformował Marka o śmierci Lucjana.

Filmy Edytuj

Rozpocznij dyskusję Dyskusje o artykule Lucjan Mostowiak

  • Za co go lubicie?

    2 wiadomości
    • Patrząc na sondę, na stronie głównej, stwierdzam, że Lucjan jest najbardziej lubianą postacią w serialu. Za co go lubicie?
    • za bycie w nim
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.