FANDOM


Proboszcz w Lipnicy
Proboszcz
Płeć Mężczyzna
Zawód Proboszcz
Poza sceną
Aktor Maciej Damięcki

Proboszcz w Lipnicy to postać fikcyjna, bohater serialu M jak miłość.

BiografiaEdytuj

Niewiadomo jak ksiądz ma na imię i jak się nazywa. Jest proboszczem parafii obejmującej Grabinę i Lipnicę.

Lata 2000-2010Edytuj

Powiedział Zenonowi Łagodzie jakie działania musi podjąć w celu odnowienia nagrobka swoich rodziców. Pokazał mu też księgę parafialną, przez co Łagoda domyślił się, że Maria Zduńska jest jego córką. Gdy Zenon zmarł na atak serca, proboszcz był obecny na jego pogrzebie.

Gdy na świat przyszedł Mateusz Mostowiak, jego rodzice, Hanka i Marek chcieli go ochrzcić. Ksiądz zasugerował im jednak, że powinni mieć ślub kościelny.

Miał udzielić ślubu Stefanowi Mullerowi i Jolancie Żurawskiej. Do zawarcia ślubu nie doszło, gdyż panna młoda w ostatniej chwili uciekła z kościoła.

Rok póżniej probosz spotkał na cmentarzu Michała Łagodę. Syn Zenona był załamany śmiercią swojego stryja Mariana. Wyznał duchownemu, że tęskni za Stanami Zjednoczonymi, gdyż ten kraj tak naprawdę jest dla niego ojczyzną.

Dwa lata póżniej probosz przyprowadził do domu Mostowiaków Natalię, która z niego uciekła.

Proboszcz brał udział w turnieju szachowym Lucjana Mostowiaka i Włodzimierza Kisiela. Udał się wraz z parafianami na pielgrzymkę.

Pewnego dnia wysłuchał spowiedzi Barbary, która zapytała go czy grzechem jest ukrywanie przed rodziną ważnych wieści dla jej dobra. 

Od roku 2013Edytuj

Ksiądz postanowił wyremontować kościół w Lipnicy i przypadkiem powiedział Oldze, która kierowała remontem, że Paweł Zduński, chłopak jej siostry, spędził ostatnie tygodnie w więzieniu. Następnie ksiądz zatrudnił nowego organistę. Zofia Kisiel, która przewodniczyła chórowi kościelnemu, pokłóciła się o niego z proboszczem i rozwiązała chór. Następnie duchowny przypadkiem wygadał się przed Barbarą i Lucjanem, że rodzina chce urządzić im spóźnione przyjęcie z okazji kolejnej rocznicy ślubu.

Proboszcz wysłuchał spowiedzi Rafała Gołębiowskiego, tajemniczego nowego pracownika Anny Gruszyńskiej. Nie mógł powiedzieć właścicielce siedliska w Grabinie jak niebezpieczny jest jej nowy dozorca, gdyż obowiązywała go tajemnica spowiedzi. Od tej pory ksiądz obserwuje Rafała, wspiera go duchowo i pilnuje aby nie popełnił jakiegoś błędu. Skontaktował się nawet z księdzem z wsi, w której mężczyzna wcześniej mieszkał.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.